PlanBørnefonden
Vand på skolen giver børn mere tid til at lære




Elever har fået adgang til rent vand tæt på klasseværelserne
Adgang til vand kan lyde som noget helt grundlæggende. Men i dele af Etiopien må børn forlade skolen for at hente vand, og det tager både tid og kræfter fra undervisningen.
På to skoler i Afar-regionen i Etiopien har eleverne nu adgang til rent vand i løbet af skoledagen uden at skulle forlade skolens område.
Det har stor betydning i et område, der igen og igen bliver ramt af tørke og alvorlig vandmangel.
“Før måtte både elever og lærere forlade skolen for at lede efter rent vand. Det forstyrrede skoledagen og gjorde det sværere for børnene både at møde op og følge med i undervisningen,” fortæller en skoleleder.
Samtidig manglede eleverne steder, hvor de kunne vaske hænder, hvilket øgede risikoen for sygdom.
Rent vand giver mere tid til undervisning
Takket være støtter som dig er der nu bygget to vandposter med rent vand samt opsat vandbeholdere, så eleverne kan vaske hænder på skolerne. I alt har 2.316 skolebørn og 89 lærere nu adgang til rent vand på skolernes område.
Når børnene kan drikke rent vand og vaske hænder på skolen, bliver det lettere for dem at holde sig sunde og raske. Samtidig får de mere tid til undervisning, fordi de ikke længere skal forlade skolen for at hente vand.