Piger er den gruppe globalt, der bliver mest udsat for diskrimination – alene på grund af deres køn og alder. For eksempel mangler ca. 130 millioner piger på skolebænken på verdensplan. Derfor bruger PlanBørnefonden og Plan International FN’s Internationale Pigedag til at øge fokus på pigers rettigheder og ligestilling mellem kønnene.
I den anledning er 14-årige Farzana fra slummen i Dhaka inviteret til København for at mødes med H.K.H. Kronprinsessen. I Bangladesh dropper mange piger ud af skolen for at blive børnebrude, men som aktivist kæmper Farzana for at forhindre det sker. Ved et privat møde på Amalienborg får Farzana mulighed for at forklare om den virkelighed og tale om pigers rettigheder med H.K.H. Kronprinsessen. Efterfølgende besøger de Gasværksvejens Skole i København, hvor de sammen taler til skolens elever fra 7.-9. klassetrin om vigtigheden af at kæmpe for pigers ret til at gå i skole.
H.K.H. Kronprinsessen lytter normalt til unge pigers historier ude i verden og genfortæller dem i andre fora. Men det er første gang, hun overlader sin mikrofon til en af de unge, som får muligheden for selv at fortælle sin historie.