09. november 2021

|

Marianne Kaae

Her er dem, der går forrest i klimakampen

Verdens ledere er lige nu samlet i Glasgow til COP26 for at finde en løsning på klimakrisen. Og her gør de klogt i at huske dem, der mærker forandringerne allermest – verdens mest udsatte piger, kvinder og børn.

Piger og kvinder over hele verden mærker klimaforandringernes konsekvenser allerhårdest. Det er dem, der skal gå længere for at hente vand, når vandet i landsbyen slipper op. Dem, der bliver trukket ud af skolen, når deres forældre mister indkomst, fordi ændrede vejrforhold gør det sværere at arbejde. Og det er dem, der er i størst risiko for at blive udsat for overgreb og menneskehandel, når de bliver tvunget på flugt eller når de skal finde nye måder at tjene penge på.

Hos PlanBørnefonden arbejder vi på at udbrede klima- og miljøvenlige løsninger på de forskellige problemer sammen med kvinder og børn – særligt piger – så de kan få indflydelse på deres egen fremtid.

Herunder kan du møde nogle af dem, der allerede er i gang med at lære nye, grønne færdigheder, så de er mere modstandsdygtige over for fremtidens vejrændringer.

Kvinder i landbruget går forrest i den grønne omstilling

Kvinder har ikke adgang til samme produktionsressourcer og uddannelser som mænd – hvilket ellers er afgørende, når de skal dyrke bæredygtigt landbrug, der kan give udbytte på trods af vejrforandringer. Hvis kvinder havde samme adgang til produktionsressourcer som mænd, ville de kunne øge udbyttet på deres gårde med 20-30 procent og samtidig nedbringe andelen af sultende mennesker i verden med 12-17 procent.

Derfor arbejder vi flere steder i verden for at give kvinder i landbruget flere muligheder for at dyrke bæredygtigt landbrug. F.eks. i Indonesien, hvor unge kvinder som Jenete på 20 år er blevet trænet i at anvende nye, grønne landsbrugsteknikker. Jenete har startet en lille landbrugsgruppe med seks af sine venner, så de kan dele deres erfaringer med hinanden og blive klogere. Kvinderne har tilsammen 60 hektar og dyrker tomater, gulerødder, auberginer og grønner bønner – og de tjener gode penge på det, hvilket betyder, at Jenete har råd til at betale for at gå på universitetet.

Få håb, handling og forandring i din indbakke - tilmeld dig nyhedsbrevet