30. september 2021

|

Andreas Malmos

Krisen du aldrig har hørt om: Millioner af piger og kvinder er ladt i stikken i Vestafrika

Flere end tre millioner mennesker er flygtet fra deres hjem, og over 13 millioner har brug for akut nødhjælp. Voldelige kampe, fattigdom og klimaforandringer går hårdest ud over piger og unge kvinder. Det er situationen i det centrale Sahel i Vestafrika.

Sahel-krisen er temaet for FN’s Internationale Pigedag, hvor PlanBørnefonden livestreamer arrangementet #GirlsInCrisis: De glemte piger i Sahel. Det sker den 12. oktober 2021 kl. 12.30-13.30 direkte fra Nærum Gymnasium.

Du kan blandt andet møde Hendes Kongelige Højhed Kronprinsessen, unge kvindelige aktivister og eksperter fra Sahel, og du kan stille spørgsmål til den danske udviklingsminister om, hvad Danmark gør i regionen. Det hele styres af TV2-vært Ditte Haue.

Hvad er Pigedagen?

Hver eneste dag udsættes piger og kvinder for diskrimination. Piger undervurderes og undermineres. Vi ser fremskridt inden for ligestilling, men som situationen er nu, vil det tage 200 år, før piger og kvinder har samme muligheder som drenge og mænd. Men det er i alles interesse, at pigers rettigheder respekteres.

Det gælder særligt, når katastrofer rammer. I konfliktområder kommer pigerne bagerst i køen. Derfor har PlanBørnefonden fokus på krisen i Sahel og på, hvordan situationen dér påvirker piger og unge kvinders liv og adgang til skole og uddannelse. Krisen kan få katastrofale konsekvenser for kommende generationer og påvirke hele verden.

Få håb, handling og forandring i din indbakke - tilmeld dig nyhedsbrevet