19. juni 2023

|

Cathrine Nørgaard og Victoria Kafunek

Tre eksempler på partnerskaber, der skaber forandring

Ligeværdige partnerskaber og øget samarbejde med afrikanske og asiatiske lande står centralt i regeringens nye udenrigs- og sikkerhedspolitiske strategi, der blev præsenteret i maj. Med din støtte er vi i PlanBørnefonden allerede i fuld gang med at skabe forandring for verdens mest udsatte børn og unge gennem gode partnerskaber.

Målet med vores arbejde er at styrke de områder vi arbejder i, så lokalbefolkningen selv kan tage over og drive projekterne og indsatserne videre.

Det kræver fra starten af tætte partnerskaber med lokale aktører: både de civile, lokale myndigheder og civilorganisationer.

Derfor bakker vi op om den nye udenrigs- og sikkerhedspolitiske strategi. Den såkaldte Afrika-Plan er baseret på ligeværd og respekt og lægger vægt på, at Danmark skal samarbejde endnu mere med de afrikanske og asiatiske lande.

Samarbejde mellem danske og afrikanske aktører er afgørende for, at der kan skabes varig forandring i de mest udsatte afrikanske lande. Herunder kan du se eksempler på, hvordan det allerede har gjort en forskel i de områder, vi arbejder i. Det er indsatser, som bl.a. kan lade sig gøre, fordi så mange danskere støtter os hver måned gennem sponsorater.

Bernadette underviser andre unge kvinder i, hvordan man producerer flydende sæbe.

1) Samarbejde med uddannelsesinstitutioner

En stor udfordring i de områder, vi arbejder, er, at piger dropper ud af skolen alt for tidligt. Siden 2018 har vi derfor samarbejdet med 173 skoler, 30 tekniske uddannelser og undervisningsministerier i Vestafrika for at styrke pigers rettigheder på uddannelserne.

Indsatsen har virket: Unge kvinder strømmer ind på erhvervsuddannelserne. I 2018 begyndte 521 unge kvinder på en erhvervsuddannelse i de områder, vi arbejder i. I 2021 var det tal oppe på 6.024 unge kvinder.

Vi samarbejder også med lokale, unge aktører for at få flere unge i uddannelse. De unge oplyser bl.a. andre unge om kvinders rettigheder og muligheder for at tjene egne penge. Det er med til at give unge kvinder, der ikke har fået uddannelse, mulighed for at få træning inden for bl.a. frisørfaget, skrædderfaget eller åbne egen butik.

23-årige Bernadette fra Burkina Faso er en af dem, der dedikerer sit liv til at gøre en forskel for andre. ”Jeg vil gerne give kvinder mulighed for at tjene penge ved at producere og sælge flydende sæbe,” siger Bernadette. Hun er medlem af en af vores partnerorganisationer og en del af et projekt, som er oprettet for at støtte unge mænd og kvinder på flugt.

Sæbeprojektet er målrettet unge kvinder mellem 18 og 24 år og er med til både at sikre bedre hygiejne og give kvinderne en indkomstmulighed, når de sælger sæben. 25 procent flere kvinder i de områder, vi arbejder i i Vestafrika, oplever at være blevet mere økonomisk selvstændige fra 2018 til 2021 – bl.a. på grund af unge som Bernadette.

Få håb, handling og forandring i din indbakke - tilmeld dig nyhedsbrevet